OUYA: Herná konzola z Kickstarteru

Denis Rábek

Rodisko množstva úžasných nápadov prinieslo znovu jeden úžasný projekt. OUYA síce vznikol už v júli 2012, ale zaradil sa medzi najúspešnejšie projekty. Aktuálne si drží skvelé štvrté miesto medzi top projektmi na Kickstarter.com. Tvorcom sa podarilo vyzbierať 8 596 474 USD za pomoci 64 416 podporovateľov.
Zaujímavý názov je zrejme slovnou hračkou. OUYA znie ako výraz pre prejav emócií v angličtine: "Oh, Yeah!" Tento odvážny nápad vznikol v hlave Julieho Uhrmana, zakladateľa spoločnosti.

Zdroj: Kickstarter.comZrejme sa pýtate, čím je konzola taká výnimočná, keďže dosiahla na Kickstarteri také úspechy. Odpoveď je veľmi jednoduchá. OUYA totiž funguje na princípe Open Source. Jej systém je teda otvorený developerom z celého sveta. V dobe jej vzniku priniesla hry z Android zariadení do televízorov.

Zdroj: Kickstarter.com Zdroj: Kickstarter.com Zdroj: Kickstarter.com

Zaujímavou súčasťou je jej ovládač, na ktorom si podľa mňa dali dizajnéri naozaj záležať. Tvarovo je podobný ovládačom z iných konzol, ale farebné vyhotovenie a použitie písmen z názvu na tlačidlá je skvelý nápad. Dokonca sa na ňom nachádza aj Touchpad pre lepšie ovládanie menu.

Zdroj: blogcdn.com

OUYA využíva procesor Tegra3, 1 GB RAM a 8 GB flash pamäte na ukladanie hier. Konzolu môžeš bezdrôtovo pripojiť pomocou Wi-Fi alebo Bluetooth.
Na vzniku projektu pracoval aj známy a oceňovaný dizajnér Yves Behar.
Minulý rok bol projekt odkúpený herným gigantom Razer a pokračuje ako platforma Cortex TV.

Zdroj: Kickstarter.com

Zdroj titulnej fotografie: crowdfundinsider.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre