Aido - každodenný domáci pomocník

Denis Rábek

Vývoj robotov ide nezastaviteľne vpred. Svedčí o tom aj projekt na crowdfundingovej stránke indiegogo.com. Ide o domáceho pomocníka, ktorý dostal meno Aido. Dodnes sa naň podarilo vyzbierať 431 000 USD, pričom cieľová suma bola len 75 000 USD, čiže je to už viac než 575 % z cieľovej sumy.

Tvorcovia Aida ho popisujú ako priateľského, inteligentného domáceho robota, ktorý dokáže výrazne pomôcť s prácami v domácnosti a dokáže udržať váš domov v bezpečí. Architektúra systému funguje na akejsi hybridnej kombinácii Androidu a Linuxu. Tvorcovia použili Android z dôvodu dostupnosti aplikácií v GooglePlay. Linux využili pre jeho otvorenosť a možnosť učiť robota.

Zdroj: indiegogo.com

Pri tvorení dizajnu sa autori inšpirovali delfínmi. Zdôvodňujú to tým, že delfíny sú zvieratá, ktoré žijú v skupinách, majú silné sociálne cítenie a sú schopné učiť sa a spolupracovať.

Zdroj: indiegogo.com

Robot funguje na otvorenej platforme. Napríklad ho dokážete naučiť, ako má skontrolovať, či je umývačka riadu už naplnená, a ako ju má spustiť.

Komunikuje s vami pomocou hlasu a displeja. Za príplatok si môžete kúpiť verziu s projektorom alebo s inteligentnou nabíjačkou, ktorá ho privolá vždy, keď si to stav batérie vyžaduje.

Zdroj: indiegogo.com

Aido sa pohybuje pomocou zaujímavého futuristického systému. Zospodu vyčnieva časť gule, ktorou otáča, a pomocou gyroskopu vyrovnáva stabilitu. Tvorcovia však nespomínajú nič o tom, ako zvláda poschodia. Môžeme však predpokladať, že po schodoch sa s týmto systémom pohybovať nedokáže.

Zdroj: indiegogo.com

Ak aj vás Aido zaujal, môžete si ho predobjednať v základnej verzii za 549 USD. Rozposielanie objednaných robotov by sa malo začať v októbri tohto roka.

Zdroj titulnej foto: sinclairstoryline.com
Zdroj: indiegogo.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre