Táto malá minca dokáže uložiť 360 TB dát na 14 miliárd rokov

Marián Novikmec

Len nedávno vedci informovali o možnosti uložiť dáta na úlomky z kremičitého skla tak, aby tam ostali 300 miliónov rokov. Možno to niektorým nedalo a rozmýšľali, čo bude s dátami po tejto dobe a že ľudia budú ukrátení o naše poznatky. Teraz však vedci prichádzajú s novou technológiou, ktorá dokáže uložiť dáta na dobu 14 miliárd rokov.

Ak zoberieme do úvahy, že Zem je stará 4,534 miliárd rokov a celý vesmír má 13,82 miliárd rokov, dá sa povedať, že dáta budú uložené prakticky navždy. Za všetko vďačíme výskumníkom z University of Southampton v Spojenom kráľovstve, ktorí objavili techniku ukladania dát pomocou laserového svetla. Vzhľadom na to, že je táto technika veľmi rýchla a na veľkosť mince sa zmestí 360 terabajtov dát, môžeme uložiť celú históriu ľudstva, ktorú máme k dispozícii.

Technika používa termosekundové laserové pulzy na to, aby zapísala dáta do 3D štruktúry. Laser vytvára tri vrstvy bodiek, každá z nich sa pritom nachádza iba pár mikónov nad tou druhou.

Dané zariadenie sa však označuje za 5D, pretože sa ku klasickým trom dimenziám, ktoré môžu ľudia vnímať, pridáva ešte polarita a sila lúča, ktorý vytvára bodky. Tento systém je tiež dosť bezpečný, pretože ostane nepoškodený až do 157 stupňov Celzia.

Zázračná minca môže byť prostriedkom komunikácie medzi nami a vzdialenými galaxiami, ktoré ju objavia, keď my budeme dávno preč. Vedci už zapísali na "mincu" niektoré známe diela, tu je ich zoznam:

  • Deklarácia práv človeka,
  • Newtonova optika,
  • The Magna Carta,
  • The King James Bible.

Na čítanie údajov bude slúžiť lúč svetla, ktorý bude zachytávať zmenu orientácie vĺn po tom, čo prejdú cez jednotku, na ktorej sú dáta uložené.


Zdroj titulnej foto: futurism.com
Zdroj: futurism.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre