Bill Gates pre Bloomberg vyjadril svoj názor na kauzu Apple vs FBI

Erich Veselényi

Počas dnešného dňa sme vám priniesli článok o tom, že zakladateľ Microsoftu Bill Gates sa postavil na stranu FBI a nesúhlasí s rozhodnutím Apple neposkytnúť federálom dôležité údaje a otvoriť tzv. zadné dvierka do operačného systému iOS.

Keďže v danom prípade došlo k nedorozumeniu spôsobenému portálom Financial Times, prinášame vám nové informácie týkajúce sa Billa Gatesa a jeho postavenia v tomto incidente.

Zdroj: fm.cnbc.com

Bývalý CEO spoločnosti Microsoft hovorí, že zostal veľmi zaskočený zo správy, ktorá ho cituje, že sa stavia na stranu FBI v snahe odšifrovať iPhone, v ktorom sa údajne nachádzajú informácie týkajúce sa teroristického útoku v San Bernardine.

Gates sa tentokrát rozhovoril pre Bloomberg TV a objasnil svoj postoj, ktorý spochybňuje skoršie tvrdenie svetových médií, že je na strane FBI. Namiesto toho povedal, že otázka týkajúca sa teroristického útoku v San Bernadine a uzamknutého iPhonu 5c je nesmierne zložitá a určite si vyžaduje dlhú diskusiu.

Zdroj: appleinsider.com

“Bol som veľmi prekvapený, pretože tie správy neodzrkadľujú môj názor na tento incident,” povedal Gates. Dodáva, že správne nastavené opatrenia môžu v náš prospech pomôcť vláde, napríklad v boji proti terorizmu, ktorého intenzita sa bude stále stupňovať.

Bill Gates ďalej hovorí, že by bolo vhodné realizovať sadu “opatrení”, ktoré by umožnili federálom pristupovať k informáciám počas vyšetrovania a ktoré by zabránili slepote počas objasňovania prípadov. Gates sa však odmietol oficiálne postaviť na nejakú stranu a dodal, že výsledné slovo bude mať americký súd.

Tento neutrálny status sa stavia do kontrastu s názorom spoločností ako Facebook alebo Twitter, ktoré sa postavili na stranu Apple. Ďalšia podpora prichádza od ľudí ako Mark Cuban a John McAfee, ktorí vyjadrili znepokojenie nad tým, že by vláde malo byť umožnené otvoriť zadné dvierka a vstúpiť do mobilných platforiem, akou je napríklad aj iOS.

Zdroj: trbimg.com

Celý spor sa vyostril približne pred týždňom, keď americký súd nariadil spoločnosti Apple, aby vyhovela požiadavkám FBI a pomohla im získať údaje zo zamknutého iPhonu jedného zo strelcov v decembrovom teroristickom útoku v kalifornskom San Bernardine. Zariadenie iPhone 5c je chránené heslom a má nastavené kompletné vymazanie údajov po 10 neúspešných pokusoch o prihlásenie.

Apple CEO Tim Cook sa v otvorenom liste vyjadril, že vytvorenie zadných dvierok by mohlo v budúcnosti viesť k vzniku mnohých problémov, ktoré siahajú oveľa ďalej ako streľba v San Bernardine. Len pre informáciu, tento teroristický útok mal za následok 16 úmrtí a 24 zranených.


Zdroj titulnej fotografie: aib.edu.au

Zdroj: appleinsider.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre