V iOS sa objavila zmienka o Li-Fi technológii, ktorá je až 100-krát rýchlejšia ako Wi-Fi

Erich Veselényi

V poslednej verzii operačného systému iOS boli objavené odkazy na bezdrôtovú technológiu Li-Fi, ktorá môže v budúcnosti nahradiť naše milované Wi-Fi. Li-Fi je experimentálna vysokorýchlostná bezdrôtová komunikačná technológia, ktorá využíva záblesky svetla na prenos rôznych dát.

Počnúc iOS 9.1, knižnica operačného systému obsahuje zmienku o “LifiCapability”, spolu s ďalšími informáciami o hardvérových a softvérových možnostiach využitia. Táto zaujímavosť bola objavená na Twitteri užívateľa menom Chase Fromm a potvrdil ju aj webový portál AppleInsider.


alt


Táto technológia, ktorá je vraj až 100-krát rýchlejšia ako súčasné Wi-Fi, využíva na prenos dát obyčajné LED žiarovky. Práve tie sa pri zapínaní a vypínaní v extrémnej rýchlosti dajú využiť na transfer dát v binárnom kóde.

Technológia Li-Fi je stále vo svojej experimentálnej fáze, no napriek tomu sa vo svete nachádzajú spoločnosti, ktoré sa snažia o jej skomercializovanie. Medzi nedočkavcov patrí aj indická firma Velmenni, ktorá už začala testovanie v reálnom prostredí.

Okrem spomínaných softvérových odkazov vraj Apple pracuje aj na hardvérových možnostiach, ktoré umožnia túto technológiu využívať.


Zaujímavé video, v ktorom je popísaná a vysvetlená technológia Li-Fi


zdroj: appleinsider.com, dennikn.sk

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre