David Bowie predpovedal Apple Music už v roku 2003

Erich Veselényi

David Bowie, legendárna hudobná ikona, ktorá nás navždy opustila v nedeľu 10. 1. 2016 vo veku 69 rokov. Tvorba tohto človeka bola plná rôznych vízií o budúcnosti. Tieto vízie však nekončili len pri holografickej TV alebo astronautoch a ich potulkách vesmírom.

Pred viac ako 10 rokmi prirovnal Bowie budúcnosť hudobného priemyslu k niečomu, čo je veľmi podobné streamovacej hudobnej službe Apple Music.

“Hudba sa stane niečím ako tečúcou vodou alebo elektrinou,” povedal Bowie v rozhovore pre The New York Times v roku 2003. Toto odvážne tvrdenie prišlo len 2 roky po tom, čo bol spustený digitálny hudobný obchod iTunes.

Samozrejme, počúvanie streamovanej hudby nie je možno až také sci-fi ako napríklad raketový jetpack alebo teleport. No v porovnaní s dobou vinylu alebo hudobných pások však skutočne žijeme v budúcnosti. Dokážeme počúvať takmer akúkoľvek pieseň, kdekoľvek a kedykoľvek za menej ako 10 eur mesačne.Bowieho vízia budúcnosti predpovedala dobu, keď streamovaná digitálna hudba zmení náš vzťah s hudobníkmi a ich prácou. Taktiež predpovedal, že veľké nahrávacie spoločnosti stratia svoje postavenie, pretože kvôli internetu klasické hudobné nosiče padnú do zabudnutia.

“V priebehu najbližších 10 rokov sa bude konať absolútna premena všetkého, čo sme si o hudbe niekedy mysleli. Túto premenu nebude možné nijako zastaviť,” povedal Bowie. “Nevidím absolútne žiaden zmysel v predstieraní, že sa to nestane. Som plne presvedčený, že napríklad autorské práva nebudú o 10 rokov existovať."

Bowieho futuristická história

V priebehu kariéry skúšal Bowie posúvať hranice svojej hudby do všetkých možných smerov. Jeho osobnosť sa postupne vyvíjala spolu s experimentovaním v každej hudobnej oblasti. Bol ako astronaut cestujúci v čase pomocou časových skokov. Nebál sa pochopiť budúcnosť hudobného priemyslu: v roku 1998 vypustil ISP nazvané BowieNet a povedal: “Keby som mal opäť 19, nevenoval by som sa hudbe, ale internetu.”

"Myslím si, že všetko, čo spoločnosť dokáže vďaka internetu - dobré i zlé - je nepredstaviteľné." “Myslím si, že sme na prahu niečoho skutočne osviežujúceho, ale zároveň aj desivého.”

Vizionár Davie Bowie nás tesne pred svojou smrťou obdaroval novým albumom Blackstar, ktorý vydal na jeho 69. narodeniny, a je ho možné nájsť aj v Apple Music.


altzdroj: cultofmac.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre