Apple Campus 1 a 2 alebo Architektonická (r)evolúcia v priebehu 23 rokov

Roman Poliak

Apple Campus1

V roku 1993 bolo v Kalifornii postavené prvé samostatné ústredie spoločnosti Apple Inc., architektúrou pripomínajúce dôstojné americké univerzity. Objekt pozostáva zo série budov a zelených parkov, ktoré spolu tvoria celkovú rozlohu objektu - 79 tisíc metrov štvorcových. Do roku 1997 boli priestory jablčnej centrály venované výhradne oddeleniam pre výskum a vývoj. Po návrate Steva Jobsa sa však objekt rozšíril a boli doň nasťahované mnohé ďalšie zložky rozrastajúcej sa spoločnosti. V auguste roku 2008 zachvátil horné podlažie najväčšej z budov silný požiar, s ktorým hasiči bojovali celú noc. K zraneniam našťastie nedošlo, no škoda na majetku vyšla na cca 2 milióny dolárov.

Apple Campus2

V roku 2006 oznámil Steve Jobs mestu Cupertino, kde stojí aj prvý Apple Campus, že jeho spoločnosť nadobudla 9 susediacich nehnuteľností, na mieste ktorých plánuje vybudovať Apple Campus2. Pôvodný plán začať s výstavbou v roku 2013 a dokončiť ju v 2015 zlyhal a štart projektu bol na rok odložený. Minulý rok skutočne práca na modernej budove začala a jej slávnostné otvorenie je plánované na koniec roka 2016, poprípade začiatok roku 2017.

Tento projekt je, samozrejme, spojený s niekoľkými závratnými finančnými okolnosťami. Hneď prvou je pôda, na ktorej už stoja základy celého objektu. Jej cena je približne 160 miliónov dolárov. Výstavba samotnej neo-futuristickej budovy si pýta čiastku 500 miliónov dolárov (!). Ak teda spočítame stavebné náklady, vybavenie, personál a ďalšie poplatky spojené s „naštartovaním“ tohto ultramoderného centra, je zrejmé, že Apple vyjde realizácia nového strediska na sumu presahujúcu jednu miliardu amerických dolárov. V roku 2013 dokonca padol odhad na neuveriteľných 5 miliárd. Apple sa však sumy nezľakol, naopak, prikúpil ďalší pozemok. Dokopy má teraz projekt pod sebou 71 hektárov.

Dôležitá cifra je však aj 13 000 - toľko pracovných pozícií má totižto v novej centrálne vzniknúť. Zamestnanci budú mať okrem iného prístup do kaviarne s kapacitou tritisíc ľudí, fitnes centra či ovocného sadu. Primárnym zdrojom elektriny pre objekt by mala byť bioenergia.

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre