iPhonu sa darí, ukradol Samsungu 3% zákazníkov

Marián Novikmec

iPhone už od svojho vzniku trhá predajné rekordy a z každej generácie sa predá viac kusov ako z tej predošlej. Inak tomu nebolo ani v prípade poslednej generácie iPhone, konkrétne v prípade iPhone 6 a 6+. Spoločnosť IDC, ktorá sa okrem iného zaoberá prieskumom trhu so smartphonmi však teraz prišla s veľmi zaujímavou informáciou. Podľa prieskumu tejto spoločnosti sa totiž Applu podarilo za posledný rok prebrať Samsungu približne 3% zákazníkov. Samsung má síce stále najväčší podiel v počte predaných kusov, avšak jeho podiel klesol o 3,1%, čo nie je rozhodne málo. Oproti rovnakému štvrťroku minulý rok, kedy predal 73,2 miliónov kusov predal tento štvrťrok iba 74,9 miliónov smartphonov.

Naopak, Applu sa darilo a svoj podiel zvýšil o 2,4%. Dá sa predpokladať, že na tom majú hlavnú zásluhu väčšie uhlopriečky nových iPhonov. Práve malá uhlopriečka bránila v minulosti použivateľom omnoho väčších vlajkových lodí s Androidom na iPhone. Apple tak namiesto 35 miliónov kusov v rovnakom kvartáli roku 2014 predal za posledný kvartál 47.5 miliónov kusov. Je tak druhým najrýchlejšie rastúcim výrobcom hneď po Huawei.

Okrem toho sa dá z grafu vyčítať, že sa veľmi dobre darilo čínskym značkám ako je Xiaomi, alebo už spomínaný Huawei. Tie zvýšili svoj podiel. Osobne si myslím, že zaslúžene, pretože sám v kútiku duše túžim po Xiaomi Mi Note Pro a jedine čo ma odrádza je nepodpora 4G na Slovensku.

V konečnom dôsledku sa dá konštatovať, že Samsung ako jediný výrobca z pätice stráca a aj napriek prvenstvu jeho predaje nevyzerajú ružovo. Toho si sú vedomí aj ľudia v jeho vedení a preto plánujú napríklad vydať Note 5 o mesiac skôr, aby prebrali nejakých použivateľov iPhonu 6+. Bude zaujímavé sledovať, ako sa celá situácia vyvinie.

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre