iCloud.com - váš obsah automaticky na jednom mieste

Martin "Čunder" Šnirc

Ste na návšteve u známych a radi by ste im ukázali fotky, či videá z dovolenky, ale váš iPhone ste nechali doma na stole alebo ste celú noc vytvárali projekt do práce, napríklad v Pages na Macu, a pri rannom zhone ste si ho zabudli vziať? Nezúfajte, nič nie je stratené! Riešením je práve stránka iCloud.com, vďaka ktorej budete mať prístup k týmto, ale aj iným dátam takmer z ktoréhokoľvek počítača s internetovým pripojením. Poďme sa teda spolu pozrieť ako na to.
iCloud.com prihlásenie

Aktivácia iCloudu na vašom iOS zariadení

V prvom rade je veľmi dôležité používať najnovšiu verziu iOS, či je vaše zariadenie aktualizované zistíte jednoducho, otvoríte Nastavenia - Všeobecné - Aktualizácia softvéru, systém vám buď vypíše hlášku "Váš softvér je aktuálny" alebo vám ponúkne aktualizáciu - vtedy klepneme na tlačidlo "Stiahnuť a nainštalovať" a počkáme, kým sa proces dokončí. Otvoríme Nastavenia - iCloud a prihlásime sa pod svojím Apple ID - zapneme iCloud. Ďalej je potrebné vybrať si, ktoré dáta chcete zálohovať na svoj iCloud, na výber sú: iCloud Drive - povolíte aplikáciam ukladať obsah na iCloud; Fotky - iCloud Fotoknižnica - automatické odosielanie fotiek a videí na váš iCloud, po aktivovaní máte na výber medzi možnosťami "Optimalizovať úložisko"(obsah v plnej kvalite bude uložený len na iCloude a vo vašom iOS zariadení bude dostupný v nižšej kvalite - šetrí miesto zariadenia) alebo "Stiahnuť a ponechať originály" (obsah bude dostupný v plnej kvalite aj na iCloude aj v iOS zariadení), odporúčam aktivovať aj možnosti "Odoslať do Fotostreamu" a "iCloud Zdieľanie fotiek"; Emaily - vaše emailové konto bude zálohované a dostupné na iCloude (pozor, výhradne konto @icloud.com, nie @gmail.com, či iné); Kontakty; Kalendáre; Pripomienky; Safari - história a otvorené záložky budú synchronizované medzi zariadeniami; Poznámky; Záloha - po aktivácii budú nastavenia a používateľské účty zálohované na iCloud; Kľúčenka - vaše heslá a kreditné karty; Nájsť môj iPhone/iPad/iPod - povoľuje zobraziť poslednú známu polohu zariadenia a deaktivovať ho napríklad pri krádeži. Po výbere pokračujeme Nastavenia - iTunes a App Store, kde sa nám ponúka možnosť automatického stiahnutia aplikácií, hudby, či kníh po zakúpení na inom vašom zariadení. Po výbere nastavení, ktoré vám vyhovujú odporúčam pripojiť zariadenie k nabíjačke - tento krok spustí automatickú synchronizáciu ihneď.
iOS nastavenia iCloudu

Aktivácia iCloudu na vašom Macu

Postup je veľmi podobný ako pri iOS zariadení - otvoríme Apple menu - Systémové nastavenia - iCloud a prihlásime sa pod našim Apple ID. Po prihlásení si zvolíme spomedzi možností, ktorých zoznam nájdete vyššie.

Aktivácia iCloudu na vašom PC (Windows 7/8)

Pre použitie na Windows platforme je najskôr potrebné stiahnuť a nainštalovať "iCloud pre Windows" (kliknite pre stiahnutie). Po inštalácii program spustíme a prihlásime sa pod svojim Apple ID. Zvolíme si možnosti, ktoré chceme využívať: iCloud Drive - vytvorí priečinok, v ktorom máte prístup ku sťahovaniu a nahrávaniu súborov na váš iCloud; Photos - vytvorí priečinok, v ktorom sú uložené fotografie a videá z vášho iCloudu, do tohto priečinku môžete fotografie a videá aj pridávať a tie sa automaticky synchronizujú do ostatných zariadení; Maily, Kontakty, Kalendáre a Pripomienky - synchronizácia s vašim Outlookom po nastavení; Záložky - synchronizácia záložiek s vašim prehliadačom internetu.
iCloud for Windows

Používanie stránky iCloud.com

Po tom, ako aktivujeme všetky zariadenia, ktorých obsah chceme mať dostupný na iCloude a počkáme pár minút (možno aj hodín), kým sa to všetko dostane na servery, môžme jednoducho navštíviť stránku iCloud.com a prihlásiť sa pod svojím Apple ID. Mali by ste vidieť menu s desiatimi ikonami, pozrime sa na ich funkcie.
Mail - v tejto časti môžete odosielať, prijímať a spravovať vašu emailovú schránku @icloud.com (poprípade @me.com), ak takúto schránku vytvorenú nemáte, bude vám automaticky ponúknuté jej vytvorenie.
Kontakty - aplikáciu nemožno nazvať inak ako telefónny zoznam.
Kalendár - naozaj jednoduché spravovanie nadchádzajúcich udalostí, vašich kalendárov a pozvánok.
Fotky - ponúkajú prístup k vašej iCloud fotoknižnici, nájdete tu všetky videá a fotografie vytvorené alebo nahrané na vašom zariadení s aktivovanou iCloud fotoknižnicou v plnej kvalite s možnosťou stiahnuť si ich alebo pridať medzi ne nové snímky. Môžte ich tiež odoslať emailom vašim známym.
iCloud Drive - slúži ako akési internetové USB, sem môžete nahrať súbor akéhokoľvek formátu a vždy vám bude dostupný na každom počítači s internetovým pripojením. Výhodou je aj možnosť vytvárať priečinky.
Nájsť môj iPhone - umožňuje vám vyhľadať vaše zariadenie, na ktorom máte túto službu aktívnu. V prípade straty, či krádeže môžete na zariadenie poslať správu, prehrať na ňom zvuk, uzamknúť ho na heslo alebo ho úplne vymazať. Dostupný je aj ukazovateľ stavu batérie.
Poznámky - prístup k vašim poznámkam online s možnosťou vytvárať nové a spravovať ich.
Pripomienky - pridávajte, vymazávajte alebo spravujte vaše pripomienky.
Pages, Numbers, Keynote - plnohodnotné nástroje tak ako ich poznáme z iOS alebo z OS X (stále len v beta verzii, ktorá ponúka oveľa menej možností ako na Macoch). Pages slúži na vytváranie dokumentov (písomností) alebo plagátov; Numbers je aplikácia pre tvorbu tabuliek a grafov s možnosťou jednoduchých (aj zložitejších) matematických operácií a formátovania buniek a nakoniec Keynote je nástroj tvorby prezentácií.
Nastavenia - zvolenie si jazyka, časového pásma, údaje o vašom Apple ID a zoznam vašich zariadení, ktoré podporujú iCloud.
Menu Domov iCloud.com je teda plnohodnotným správcom vášho obsahu, ktorý sa zíde vždy, keď jednoducho nemáte prístup k vašim zariadeniam a potrebujete niečo, čo sa na nich nachádza. V prípade akýchkoľvek otázok k téme, ale aj mimo nej, neváhajte navštíviť naše fórum alebo jednoducho zanechajte komentár pod týmto článkom. Dúfam, že vám návod pomôže zabudnúť na to, ako často zabúdate.

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre