Mariánov Setup #1: Plány do budúcna

Marián Novikmec

Zdravím, moje meno je Marián, na Think Apple píšem články už dlhšiu dobu a teraz som sa rozhodol založiť trocha osobnejšiu sériu, ktorá určite nebude vychádzať pravidelne, ale iba vtedy, keď urobím nejaký update môjho “setupu”. Vtedy jednoducho otvorím redakčný systém a poviem vám o tom niečo.

Na začiatok by sa určite hodilo povedať, že okrem článkov sa venujem aj tvorbe a editácii videa a, že aktuálne používam 21,5” iMac 2011 s Intel core i5 2400s, 8GB RAM, 512GB diskom a AMD Readon 6750m s 512mb pamäťou. So strojom som maximálne spokojný, ale už začína prestávať stíhať prácu s FinalCutom, na čom má pravdepodobne hlavú zásluhu absencia SSD disku. Preto by som chcel do konca roka trocha vylepšiť môj "setup". Svoje plány opíšem v tomto článku a následne budú v budúcnosti (snáď) vychádzať články o jednotlivých krokoch.

Plány do budúcna:

Najprv si v dohľadnej dobre kúpim monitor. Bude sa jednať o minimálne 22” Full HD monitor, ktorý mi poslúží i iMacu a neskôr k novému stroju, keďže časom plánujem vymeniť iMac a monitor budem potrebovať. Keďže odchod od OS X nepripadá do úvahy a som celkom náročný uživateľ, existujú 2 možnosti.

Prvá z nich je 15” MacBook Pro s Retina displejom, tou druhou je Mac Pro 2011. Práve druhá možnosť je pre mňa omnoho zaujimavejšia. Existuje totiž stránka www.create.pro, kde je možné si nakonfigurovať svoj Mac Pro a následne si ho objednať. Mac by cestoval z Anglicka (Londýna) a doprava je (vraj) zdarma. Ja si v tejto chvíli píšem so zamestnancom a spolu sme vyskladali Mac Pro s nasledujúcimi parametrami:

Mac Pro 5,1
3.33Ghz Six Core Intel Xeon Processors
16Gb DDR3 1333MHz ECC Ram
1 x 2Tb Hard Drive
1 x Nvidia GTX 970 4Gb

Ak sa rozhodnem pre tento Mac, objednávať budem pravdepodobne bez RAM, HDD a SSD pretože napríklad na Alze viem zohnať podobné veci za dosť menšie ceny. Takisto rozmýšľam, že ušetrím na grafike a zoberiem Nvidia GTX 960, alebo na disku a zoberiem iba 1 TB. V každom prípade by som získal ozaj zaujímavý počítač za (vzhľadom k parametrom) normálnu cenu, ktorý by bol výkonnejší ako 15” MacBook Pro Retina a stál by menej. Na druhej strane by som Mac nemohol nosiť so sebou, čo ale nerobím ani teraz a vôbec mi to neprekáža. Každopádne uvidíme ako sa vyvinie situácia, či už moja finančná, alebo situácia okolo cien a modelov počítačov Mac. Zatiaľ je ale toto môj plán, ktorý by som chcel (ideálne do konca roka) splniť.

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre