Apple získal patent na "Fusion Keyboard"

Marián Novikmec

Apple bol vždy známy svojimi perfektnými klávesnicami. Na Mac OS X mi za 5 rokov používania nechýbala žiadna klávesnica tretej strany a bolo jedno, či som sadol za 11" MacBook Air, 15" MacBook Pro, alebo za môj iMac s Wireless Keyboard od Applu, stále som vedel perfektne písať bez nutnosti toho, aby som si musel na niečo zvykať.

Apple však tento rok predstavil 12" MacBook, ktorý disponuje "úplne" inou klávesnicou, než na akú sme boli zvyknutí. Vraj sa na nej píše jednoduchšie, ale na druhú stranu po príchode domov a zasadnutiu za iMac si budete znova musieť znova zvykať. Je však možné, že klávesnica na novom MacBooku je len akýsi medzistupeň.

Apple si totiž v roku 2011 patentoval takzvanú "Fusion Keyboard". Táto klávesnica okrem toho, že funguje ako normálna klávesnica, obsahuje na jednotlivých tlačidlách dotykové vrstvy. Tie by boli navzájom poprepájané, takže by klávesnica dokázala rozpoznať, či iba klikáte na písmenko, alebo idete vykonať nejaké gesto.

Gestá by mohli byť podobné ako na trackpade. Dvojklikom na dve klávesy by ste napríklad priblížili obsah, potiahnutím dvoch prstov hore, dole, alebo do strán by ste scrolovali. Ich spojením alebo oddialením by následne fungovala funkcia “Pinch to zoom” a tak podobne...

alt

Okrem toho, že by klávesnica ponúkla dotykovú plochu, by tiež ponúkla mechanizmus citlivý na silu tlaku, teda niečo podobné, ako má “Force Touchpad”. Vďaka tomu by sa z klávesnice mohli vytratiť akékoľvek funkčné klávesy typu “Fn” a “Alt”. Nahradilo by ich hlbšie stlačenie klávesy. Tak napríklad, ak by sme chceli napísať mäkčeň, jednoducho by sme hlbšie stlačili klávesu, kde sa nachádza mäkčeň a dĺžeň. Alebo ak by sme chceli vynútené ukončiť aplikáciu, stačilo by, ak by sme namiesto skratky “Cmd+Q” napríklad iba hlbšie stlačili klávesu “Esc”. Podobným spôsobom by sa dali využívať všetky ostatné funckie.

Klávesnica by mala prísť ako na MacBooky, tak aj ako update aktuálnej “Wireless Keyboard” od Applu, ktorá ešte stále ani nie je podsvietená. Otázne však je, či sa takejto klávesnice niekedy vôbec dočkáme, lebo ako isto viete, Apple si patentuje hromadu vecí a len malú časť z nich skutočne využije vo svojich produktoch. Ak by ju však Apple predstavil, potom je dosť možné, že by slúžila zároveň aj ako náhrada za Trackpad.

alt

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre