Applu sa stále nedarí zaviesť Apple Pay v Číne

Tomáš Benetin

Apple zverejnil svoj najnovší operačný systém iOS 8.3 minulý týždeň, no nepodporuje Apple Pay na najväčšom trhu smartfónov na svete, v Číne. Pri zaslaní betaverzie iOS developerom vo februári Apple vyhlásil, že najnovšia verzia bude podporovať UnionPay - čínsku banku, ktorá ako jediná spravuje medzibankové platby v krajine.

Americká firma sa snaží dosiahnuť vzájomnú spoluprácu už od minulého roka. Predpokladali, že k dohode dôjde najneskôr v marci, avšak ľudia blízki spoločnostiam tvrdia, že vzťah Applu a UnionPay má značné problémy.  Takisto sa nemenovaný zamestnanec UnionPay vyjadril, že spoločnosti nedospeli k  dohovoru a žiaden harmonogram nie je naplánovaný pre prípadnú spoluprácu.

Zatiaľ čo ApplePay je v USA čím ďalej tým viac populárnejší, v Číne sa mu stále dostáva iba odmietania. Okrem UnionPay Apple komunikoval s prinajmenšom ôsmimi významnými čínskymi bankami. Ale ani tu nepochodil veľmi dobre, a dokonca Čínska priemyselná a obchodná banka neprejavila žiaden záujem.

Prekážkami môžu byť dva dôvody. Finančný a technický

V Amerike Apple Pay žiada zisk 0,15% z 2% poplatku každej platby kreditnou kartou u maloobchodníka, a 0,5 penny za každú transakciu vykonanú debetnou kartou. Lenže čínske banky považujú tieto sadzby za príliš vysoké a nechcú sa vzdať tak veľkých percent, tvrdí zamestnanec jednej veľkej čínskej banky.
Čo sa týka technickej stránky veci, ApplePay musí vyhovovať pravidlu centrálnej banky o NFC čipoch, ktoré obmedzuje akékoľvek elektronické platobné systémy na tie, ktoré spĺňajú technický štandard zvaný PBOC 3.0 (People’s Bank of China). Avšak zdroj dobre oboznámený s Apple Pay hovorí, že čipy iPhonov, ktoré sa starajú o tieto platby, plne nespĺňajú dané kritériá.

Služba Apple Pay bola spustená v USA v októbri minulého roka. Umožňuje majiteľom iPhone 6, iPhone 6 Plus a Apple Watch využívať bezdrôtovú technológiu NFC (Near Field Communication) na vykonávanie platieb jednoduchým priložením zariadenia ku platobnému terminálu. V Spojených štátoch je táto služba podporovaná tromi majoritným kreditnými spoločnosťami – Visa, MasterCard a American Express.
Americký gigant sa snaží predstaviť a rozšíriť svoj mobilný platobný systém do mnohých regiónov po celom svete, predovšetkým v Európe, Blízkom východe, Indii a Afrike, ale stále naráža na prekážky v niektorých krajinách, napríklad v Británii.

Správa britského denníka Daily Telegraph z minulého roka hovorí, že Apple Pay by mohol byť v krajine zavedený v prvej polovici tohto roka, ale neskoršia správa celú vec posúva do druhej polovice, nakoľko sa Apple stále snaží presvedčiť banky, aby podporovali jeho službu.

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre